Zakończenie obchodów 85-lecia BPN
8 grudnia o godz. 11 odbędzie się uroczyste podsumowanie obchodów 85-lecia Białowieskiego Parku Narodowego.
Rok 2006 upłynął nam w ramach obchodów 85. rocznicy początków Białowieskiego Parku Narodowego, najstarszego z polskich parków narodowych. Jest to powód do dumy, ale też poważne zobowiązanie do nie ustawania w staraniach na rzecz zachowania bezcennych walorów przyrodniczych i kulturowych. Ważąc rangę Parku i jego misję postanowiliśmy zorganizować tegoroczne obchody pod hasłem „Park Otwarty". Staraliśmy się, oprócz podsumowania dokonań w ochronie przyrody, podkreślać rolę Parku w regionie i znaczenie jego na arenie międzynarodowej.
W programie uroczystości podsumowania obchodów 85-lecia Białowieskiego Parku Narodowego znajdą się wystąpienia oficjalne: dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego Józefa Popiela, przewodniczącej jego Rady Naukowej prof. dr hab. Simony Kossak, przedstawiciela Komitetu Honorowego Obchodów 85-lecia Białowieskiego Parku Narodowego, przedstawiciela Samorządów Euroregionu „Puszcza Białowieska”, przedstawiciela Ministerstwa Środowiska oraz innych osób ważnych dla Parku i Puszczy Białowieskiej.
Istotnym elementem uroczystości będzie wręczenie Medalu Przyjaciel Żubra. Medal jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania dla osób indywidualnych oraz instytucji. Kapituła Medalu „Przyjaciel Żubra” została powołana z inicjatywy dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego w 2004 r., kiedy to przypadała 75 rocznica restytucji żubrów w Puszczy Białowieskiej. Tytuł „Przyjaciel Żubra” nadawany jest za wybitne osiągnięcia naukowe, edukacyjne, organizacyjne lub popularyzatorskie w zakresie restytucji, hodowli i ochrony żubra. Tytuł ten przyznawany jest dożywotnio i tylko rażące sprzeniewierzenie się jego idei może spowodować cofnięcie nadania. Dotychczas otrzymało go 10 osób i instytucji. W tym roku przybędzie pięciu nowych, oficjalnych „Przyjaciół Żubra”. Osób oddanych restytucji żubra, gatunku uratowanego od zagłady staraniem naukowców i pracowników Białowieskiego Parku Narodowego jest oczywiście więcej – w Polsce i na całym świecie. Żubr jest przedmiotem stałej troski Białowieskiego Parku Narodowego. Również Pracownicy naszego Ośrodka Hodowli Żubrów dokładają wszelkich starań, aby Królowi Puszczy Białowieskiej działo się w niej jak najlepiej, żeby nie zaprzepaścić podjętego przed z górą 75. laty trudu przywrócenia tego gatunku naturze.
Nie zabraknie części artystycznej uroczystości. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Białowieży zaprezentują się recytując wierszyki pisane specjalnie dla najmłodszych przez prof. dr. hab. Franciszka Kobryńczuka. Profesor Kobryńczuk od wielu lat zajmuje się pracą naukową poświęconą żubrom. Znajduje też czas na twórczość literacką. W tomie jego poezji pt. „Białowieski Skrzat Królewski” znalazły się utwory poświęcone Puszczy Białowieskiej – z całym jej bogactwem przyrodniczym. Znalazł się tam również wierszyk poświęcony żubrowi – Królowi Puszczy Białowieskiej. Utwór ten zakończy występ najmłodszych mieszkańców Puszczy Białowieskiej.
Młodzież z Technikum Leśnego w Białowieży wystąpi w montażu słowno-muzycznym „Cztery pory roku w Puszczy”. Puszcza Białowieska od wieków jest natchnieniem twórców różnych dziedzin sztuki. Jest nim również dzisiaj. Żywym tego dowodem jest Borys Russko – Białowieżanin z urodzenia i umiłowania. Strofy poetyckie, w których autor pochyla się nad Majestatem Puszczy, sławią jej piękno i potęgę, ale też skłaniają odbiorcę do głębokiej refleksji nad życiem, nad światem i wreszcie samym sobą. Tłem muzycznym montażu poetyckiego będą fragmenty „Czterech Pór Roku” Vivaldiego, a w klimat puszczańskich czterech pór roku oddadzą piękne fotografie przyrody Puszczy Białowieskiej.
Stało się już tradycją, że kończąc jedne obchody myślimy o następnym roku. Otóż w 2007 r. obchodzić będziemy m.in. 30. rocznicę wpisania Białowieskiego Parku Narodowego na prestiżową listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO. Motto naszych przyszłorocznym działań brzmi „Moc Natury”. Hasło to kryje w sobie dwa znaczenia: moc – rozumiana jako siła, potęga, ale też moc – pojmowana jako wielość. Wielość gatunków królestwa roślin, grzybów i zwierząt, wielość ekosystemów, wielość krajobrazów – słowem różnorodność biologiczna, która jest szczególnym atrybutem Białowieskiego Parku Narodowego i całej Puszczy Białowieskiej.
Elżbieta Jabłońska
Białowieski Park Narodowy